3D Kino Fontána Piešťany

Ako vianočný darček 2011 pripravilo MsKS v Piešťanoch pre svojich návštevníkov digitalizáciu svojho kina Fontána. Nie zanedbateľným dielom k tomu prispel svojim finančným príspevkom aj audiovizuálny fond .
Realizovali sme kompletnú dodávku, inštaláciu a nastavenie ako projekčnej tak zvukovej časti.

Srdcom celého projektu sa stal najvýkonnejší model DCI projektora NEC s označením NC3200S so 6kW lampou. Keďže pre malý priemer nebolo možné použiť jestvujúce odvetrávacie potrubie, bolo potrebné nainštalovať nové – samostatné iba pre nový projektor. Rovnako bolo potrebné urobiť novú inštaláciu napájacej kabeláže k projektoru a k premietačke, ktorá musela byť preložená na iné miesto v premietárni, aby tak uvoľnila miesto DCI projektoru. Player sme zvolili od výrobcu Doremi 2k4, 3D časť sme však kompletne nechali „hrať“ pod taktovkou Dolby. Vzhľadom na počet sedadiel a jednoduchosť manipulácie a čistenia sme sa priklonili k pasívnej verzii. Keďže prax ukázala, že nie je umývačka ako umývačka, my sme sa rozhodli nešetriť a preto sa v Piešťanoch budú 3D okuliare umývať v tom najlepšom – teda v umývačke od profesionálneho výrobcu Winterhalter. Pre ochranu proti krádeží okuliarov je vchod chránený priechodovou bránou Sensormatic. Napriek tomu, že pôvodné plátno vyzeralo ako nové, bolo ho potrebné vymeniť za nové s vyšším ziskom. Všetky dôležité časti reťazca musia byť chránené proti výpadku napätia. Nezariskovali sme a požili sme osvedčený záložný zdroj značky APC. Pre možnosť pripojenia ďalších zdrojov signálu, sme systém doplnili o prepínač signálov značky Kramer.

Jestvujúca zvuková časť bola pre svoj nevyhovujúce vlastnosti takmer kompletne nahradená novými zariadeniami. Nové reproboxy sú od španielského výrobcu kinotechniky KCS, zosilňovače sú značky Audac. Premietáreň sme samozrejme vybavili systémom pre odposluch jednotlivých kanálov. Jediným pôvodným komponentom, ktorý nebol nahradený je zvukový procesor Dolby CP650 s rozširujúcou kartou.

Popri digitalizácii kina sme kompletne zrevitalizovali jestvujúci ozvučovací systém v sále určený pre ostatné predstavenia. Návštevníci divadelných predstavení a koncertov si tak tiež vychutnajú zvuk v úplne iných kvalitatívnych dimenziách…

Projektový manažér: Ing. Martin Guštafík, Ing. Matej Šulgan

Realizácia: november – december 2011